• יואב לייבוביץ

אבולוציה יוגית


ידע---» פעולה---» תוצאה

כל הפעולות שלנו מושתתות על ידע. הוא הזרע. לידע יש רובד גס ורובד מעודן: ברובד המעודן, זה שטמון עמוק במערכת, קיימת האינפורמציה שתומכת בהישרדות ומפעילה את האינסטינקטים שלנו - כמו להיזהר מאש. ברובד היותר גס של הידע יושבת אינפורמציה של נורמות חברתיות , מה מותר ומה אסור ומה אני חושב על הדברים.

פעולה היא ההתממשות של הידע בעולם הפיזי. לפי היוגה אין אנשים רעים או טובים כי כל הפעולות הן תוצר של הידע המנטלי. הפעולה היא לא רעה לכשעצמה אלא הידע שהפעולה מסתמכת עליו הוא השגוי.

לדוגמא: אין הבדל בין אדם ששודד בנק לזוכה פרס נובל. שניהם ניסו לעשות כמיטב יכולתם: השודד רצה להצליח בכל מאודו בשוד והמדען השקיע את כל כולו למציאת התגלית. משמע, הכוונה להצליח היא זהה - האינפורמציה עליה הבן אדם מתבסס שונה؛ שגויה או נכונה.

בגישה זו טמונה המודעות לסיטואציות מעבר לדואליות של החיים. המטרה היא לראות את המהות מעבר לסובייקטיביות - מעבר להזדהות עם הידע האישי שלי.

למשל פרי שגדל על עץ שהדבירו אותו, עלול לצאת רקוב או רעיל ובתנאים הפוכים טעים ומזין - זה לא העץ שפגום אלא החומר שהוא הוזן בו. וכמו שהעץ לא בחר את מקור ההזנה כך גם אנחנו לא בחרנו את התנסויות וחוויות העבר שלנו לכן גם לא בחרנו את הידע שנצבר בהכרה שלנו במהלך כל האירועים הללו.

אז מה יש להאשים בחור ששודד בנקים? זה הידע שהוא קיבל מהסביבה שלו. האם זה הופך אותו לאדם רע או שמדובר בכך שהידע עליו הוא מסתמך הוא זה ששגוי?

איך נכניס באופן מודע ידע מועיל לחיי היומיום? האחריות שלנו היא לקשר בין פעולה לתוצאה (קארמה) : זה ששדד בנק ישב בכלא וזה שזכה בפרס נובל יהנה ממיליון דולר בבנק. לאחד יצטמצם החופש ולשני יגדל.

לגבינו, מועיל לשאול את עצמנו מהן הפעולות האוטומטיות שאנחנו עושים בחיים שפוגעות במערכת שלנו?

זרע--» התממשות--» פרי ידע---» פעולה---» תוצאה

תובנות מריטריט יוגה-ויפאסאנה 2019 עמותת קדן- עמותה לקידום הקיום, הדעת והנועםכל הזכויות שמורות © פראניה

  • Facebook - Black Circle