• יואב לייבוביץ

משחקי ריכוז


הרעיון המרכזי ביוגה הוא פיתוח יכולת השליטה בתשומת הלב. שתיים מהפעולות שאנחנו יכולים לבצע בעזרת יכולת השליטה בתשומת הלב הן פעולת הקשב ופעולת הריכוז. אלו שתי פעולות נפרדות אשר מיועדות למטרות שונות.

היכולת שלנו, בני האדם, לפתח חוסן ולהתמודד עם מאורעות חיינו ותוכן מחשובתינו טמונה בפעולה אישית ופנימית שנקראת ריכוז. ישנם שני סוגים של ריכוז, אחד הוא ריכוז ללא בחירה, כלומר ריכוז אוט'. והשני הוא ריכוז מודע, כלומר, מתוך בחירה. הראשון הוא הבעיה, השני הוא הפתרון.


נתחיל בראשון. ריכוז ללא בחירה אומר שתשומת הלב שלנו נלקחת מאיתנו ומזינה באופן אימפולסיבי דברים ללא מודעותנו. לופים ריגשיים של כעס, דיכאון, פעולות אוטומטיות של אכילתה כפייתית, אלימות, התמכרויות וכו'. בסוג הריכוז הזה אנחנו עבדים לדפוסים שמפעם לפעם רק מתחזקים ומושרשים עמוק יותר בתוך אישיותינו. זה הסוג שמייצר בתוכינו סבל. במצבים של הריכוז האוט' רמות החוסן והמודעות מצטמצמות והצד ההישרדותי שלנו דומיננטי. לאורך הזמן הקיום שלנו יחלש ויפגע.

הסוג השני הוא ריכוז שנובע מתוך בחירה מודעת. הסוג הזה הוא בעצם תכלית הקיום של ההכרה האנושית (ה- Mind). כי ברגע שאדם משתמש ביכולת הריכוז הזו באופן מוגבר הוא חווה תחושת הגשמה עצמית. עבורי זה מורגש כמו פתיחת השער לבינה הגבוהה שבתוכי. בנוכחות מלאה. הגשמה עצמית עשויה להתבטא באינספור דרכים קלאסיות כמו יצירה של מוזיקה, אומנות, כתיבה, ריקוד. כל היצירות המפעימות ביותר בתולדות האנושות נוצרו מהמקום הזה (בינה מודעת) ובעזרת היכולת הזו (ריכוז קשוב). אבל לא רק... למעשה, היצירה לא חייבת להופיע רק כדבר אומנות ייחודי כי אפשר לחוות הגשמה עצמית גם בעת שתילת עץ מנגו או בזמן תקשורת כנה עם אדם אחר. גם פעולות פשוטות כמו תרגול יוגה, ניקיון הבית או אכילה של ארוחת ערב יכולות לנבוע בעזרת יכולת הריכוז המודע.

כעת, מתוך הבנה של שני סוגי הריכוז הללו אנו יכולים להתחיל לפתח מודעות עצמית ולהבחין מתי תשומת הלב שלנו נלקחת מאיתנו ונשאבת לעבר מסכים והתמכרויות למשל. ומתי אנחנו משתמשים בריכוז מודע כדי להשיג בעזרתו מטרות באופן איכותי.

השלב העיקרי הוא פיתוח יכולת ההבחנה בין שני המצבים המנטלים (ויוקה בסנסקריט). ככל שנתאמן על יכולת השליטה בתשומת הלב נוכל להגביר את היחס בין הריכוזים לטובת הסוג שני וכפועל יוצא רמת הסבל בחיינו תיפחת ואילו כמות הטוב תיגדל.

חישבו על זה כמו על שדה (שהוא החיים שלנו), ראשית עלינו לנקש עשבים ולהוציא את כל הפסולת מהשטח - זו החדילה של הדפוסים המחלישים. לאחר מכן עלינו לזרוע פרחים ולשתול עצים - אלו הכוונות והמעשים הטובים שמגבירים את השפע ותומכים בטוב. והכל בעזרת אור המודעות העצמית.

 טליה אבידור דדש

שמעתי על מיינדפולנס פה ושם, ידעתי שזו שיטה שמקנה ידע וכלים פרקטיים לחיים מודעים. 

ליואב הגעתי דרך חברה שהשתתפה בקורס שלו והמליצה עליו בחום. 
החיבור שלי עם יואב היה מיידי,
משיעור לשיעור יואב העמיק אצלי ידע חכם ועמוק שהרגשתי שהיה קיים בי מאז ומעולם. בזכות הידע מהקורס של יואב ובאמצעות תרגול המדיטציה למדתי לשלוט בתשומת הלב שלי ולפעול בחיי היום יום בצורה יותר מודעת ומטיבה. 

קורס מיינדפולנס של יואב היווה עבורי שער במסע שלי לגילוי סודות היקום והחיים.
אני ממשיכה לצעוד את הדרך הזו עד היום ומגלה בה את עצמי ואת נפלאות הבריאה.
Everyday❤️