• יואב לייבוביץ

🍂 על חרטה והתפתחות עצמית 🌼

מתי חרטה מופיע?

מתי שהפעולות שלי הניבו תוצאות אחרות ממה שהייתי רוצה בחיי. או כשלא פעלתי ואני מחזיק מחשבה של ''מה היה אילו הייתי כן פועל כך וכך.. ''

בכל מקרה, נראה שחרטה היא בלתי נמנעת! כי בחירת כל נתיב יוצר וויתור על אחד אחר.

אז אם חרטה תופיע במשך כל חיי, על שלל גווניה, הדרך לנתב אותה ככלי עבורי תהיה ללמוד את ההחלטות והטעויות שכבר עשיתי.

ניטשה מסביר שאם הדברים כבר קרו, הרי שהם הכרחיים. כלומר ללמוד לאהוב ולראות את החן שבדטרמיניזם הפרטי שלנו. אם היבט מסוים של החיים באמת 'הכרחי', סירוב לקבל אותו משמעו דחיית המציאות. במילים אחרות, אהבה חסרת פניות לגורלנו. כשם שאנו אוהבים את ילדינו עם כל המגרעות שלהם, כך עלינו לאהוב את מסלול חיינו, על כל המהמורות שחלו בו.

אבל איך עושים את זה?

הפילוסופיה של היוגה מלמדת אותנו שכל ההחלטות שעשינו היו בלתי נמנעות כי הן מבוססות על הידע המוגבל שהחזקנו בהכרה באותה סיטואציה ושבעצם לא ידעתי אחרת, אז איך אפעל אחרת?

כשאני מבין את ההנחה הפשוטה הזו אני מסוגל להתמסר לטעות. ופה בדיוק מתפתח האמון בעצמי ובמה שהחיים מזמנים לי. אני מקבל בהכנעה והתמסרות את העובדה שלא משנה אילו החלטות אקח, אני תמיד מנסה לעשות כמיטב יכולתי במסגרת הידע שלי. לכן עלינו לראות את כל ההחלטות שלנו כהזדמנות ללמידה והתעוררות.

האמון וההתמסרות חשובים מאוד כי רק מתוכם אני מאפשר לעצמי תהליך של חקירה והבנת הקשר בין הפעולה לתוצאה. וכשזה קורה בכל הספקט של החיים שלי - אלו חיי עוררות ולמידה עצמית.

אילולא הייתי טועה לא הייתי מתפתח וגדל למי שאני היום (:

תודה לטעויות, לחרטה שמעוררת את מודעותי ולאהבה שבי 💞 יואב.

כל הזכויות שמורות © פראניה

  • Facebook - Black Circle